Savunma Sanayinde Kullanılan Lazerli Üretim Yöntemleri

Savunma Sanayinde Kullanılan Lazerli Üretim Yöntemleri

Günümüzde kullanılan üretim yöntemlerinde çok sayıdaki üstünlükleri nedeniyle savunma sanayinde konvansiyonel üretim yöntemleri yerine lazerli üretim yöntemleri tercih edilmektedir.
Hava, kara ve deniz savunmasında kullanılan askeri silahların, makinelerin ve cihazların yapımlarında lazerli üretim yöntemleri, özellikle lazer markalama ve lazer kaynağının kullanımı yaygınlaşmaktadır.
Savunma Sanayinde Lazer Markalama
Lazer markalamanın esnekliğinin yanında kalıcılığı, hassasiyeti, bakım gerektirmemesi ve hızlı işlemesinden dolayı diğer geleneksel markalama yöntemlerini geride bırakmıştır ve savunma sanayinin tek tercihi haline gelmiştir.
Lazer markalama makinesi ile hemen hemen üretilen bütün askeri malzemelere, askeri silah ve patlayıcı mühimmatlara, askeri savunma araçlarına ve yedek parçalara, asker künyesi ve benzeri ekipmanlara kısacası bir çok ürüne markalama yapma imkanı sağlamaktadır.
Savunma Sanayinde Lazer Kaynak
Lazer kaynak yöntemleri, hassasiyeti ve malzeme yapısını bozmamasından dolayı teknik ve ekonomik açıdan daha elverişli askeri araç ve gereç tasarımlarının yapılmasına olanak sağlamaktadır.
Üstelik savunma sanayinde, uçak ve havacılık sektöründe lazer kaynağı uygulanabilirlik, enerji sarfiyatı, hızı ve kalitesi açısından diğer yöntemlerden daha üstün olarak tercih edilmektedir.
Havacılık ve uzay sanayinde, uçak ve helikopter yapımında kullanılan alüminyum alaşımlı malzemelerin kendi içinde ve birbirleri arasında birleştirmelerinde lazer kaynağı kullanılmaktadır.
İmalat işlemlerinde lazer kullanımının kaliteli ve çok yüksek işlem hızlarına sahip olumlu özellikleri nedeniyle, savunma sanayinin bir çok sektöründe kullanım alanına sahiptir.
Örnek verecek olursak: Askeri silahların, patlayıcı mühimmatın, askeri makinelerin, askeri hava, kara, su taşıtlarının ve uzay araçlarının üretiminde kullanıldığını söyleyebiliriz.
Lazerli üretim yöntemleri nin üstünlüklerine bir göz atalım:
*Geleneksel yöntemlere göre yüksek hızlarda çalışırlar
*Bakım ihtiyacı minimuma indirilmiştir
*Mürekkep gibi sarf malzeme kullanılmaz
*Çok hassas ve kaliteli işlem gösterirler
*Çeşitli alanlarda rahatlıkla kullanılabilirler
*İşlem sonrasında malzeme çarpılmaya uğramaz
*Yapılan işlemler kalıcı ve dayanıklıdır.
*Tasarımların hayata geçirilmesini kolaylaştırırlar
*Ekonomik ve bulunabilir ürünlerdir
Sizler de eğer savunma sanayinde bir üretici iseniz ve hala lazerli üretim yöntemleri ile tanışma fırsatınız